Odyseja Sun Camp – Grecja 2024
30 grudnia 2023

ZŁOTY TROP - STRONIE ŚLĄSKIE 2024

TERMIN: 11.07-21.07.2024 (długi turnus - 11 dni)


ZŁOTY TROP to aktywny i pełen atrakcji obóz letni z elementami treningu mentalnego (trzecia edycja). To propozycja dla dzieci i młodzieży spragnionych wrażeń oraz przygód, które nie lubią nudy, a jednocześnie chciałyby wziąć udział w warsztatach rozwijających ich osobisty potencjał.

Wiemy, że obecnie coraz większym wyzwaniem dla młodych ludzi jest nawiązywanie prawdziwych i głębokich relacji z rówieśnikami, pomimo faktu, że doskwiera im poczucie samotności. Znamy dane, które mówią, że odnotowujemy coraz więcej epizodów depresyjnych u coraz młodszych ludzi, często spowodowanych przemocą rówieśniczą. Rozumiemy, jak trudne jest rozpoznawanie i zarządzanie swoim emocjami, a także jak dużo trzeba włożyć wysiłku w to, żeby nauczyć się doceniać każdą chwilę życia. Dlatego chcemy zrobić wszystko, aby wyposażyć naszych obozowiczów w narzędzia do budowania szczęścia! Dobra zabawa, pozytywnie zakręcone towarzystwo, liczne atrakcje wyzwalające endorfiny oraz wykwalifikowana kadra trenerów mentalnych, psychologów i wychowawców – na naszym obozie zadbamy o to, żeby każdy jego uczestnik wrócił do domu szczęśliwy oraz pełen inspiracji i narzędzi do budowania swojego wspaniałego życia!

UWAGA! „Złoty trop” nie jest obozem terapeutycznym.

Co nas czeka?

Złoty trop

Podążymy tropem dawnych wydobywców złota i poznamy ukrytą głęboko pod ziemią tajemnicę kopalni złota, wybierzemy się na wycieczkę do Czech, gdzie odwiedzimy ZOO z największą kolekcją zwierząt afrykańskich w Europie, zdobędziemy Szczeliniec Wielki, na którym czekają nas zapierające dech w piersiach widoki, poczujemy się jak bohaterowie „Opowieści z Narni” wędrując pośród Błędnych Skał, odkryjemy tajemnicę Folwarku Szyfrów podczas gry terenowej, nauczymy się czerpać papier oraz pokonamy fale podczas ekscytującego spływu pontonowego. Będziemy też zażywali kąpieli wodnych i słonecznych na strzeżonym kąpielisku w Starej Morawie.

To jednak nie wszystko! Oprócz tego weźmiemy udział w ciekawych warsztatach o emocjach i radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą i rozwiniemy swoje umiejętności podczas treningów koncentracji, uważności i pozytywnego myślenia. Każdy uczestnik obozu wróci do domu wzbogacony o wachlarz narzędzi do radzenia sobie w sytuacjach stresujących, obniżania napięcia nerwowego, budowania spokoju wewnętrznego i czerpania energii z życia poprzez docenianie tego co tu i teraz.

Będzie się działo, zero nudy gwarantowane!

Wszystkie nasze obozy są zgłaszane do kuratorium.

STREFA AKTYWNO-PRZYGODOWA

Kąpielisko w Starej Morawie ze strzeżonym kąpieliskiem – Zalew Stara Morawa to sztuczny zbiornik retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 hektara ulokowany w dolinie nad rzeką Morawka. Zalicza się on do wąskiego grona najwyżej położonych sztucznych zbiorników w Polsce (525 m n.p.m.) i fantastycznie wpisuje się w malownicze okolice górzystych zalesionych terenów. Przy zalewie funkcjonuje strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, przebieralnie, pomieszczenia higieniczno-sanitarne, prysznice, przystań dla sportów wodnych oraz plac zabaw dla dzieci. Znajdziemy tu również boiska sportowo-rekreacyjne przeznaczone do siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego z trybuną dla widowni. Dodatkowo wybudowane jest tu molo oraz wieża widokowa. Będziemy tu przychodzili zażywać kąpieli słonecznych i wodnych w ciepłe dni.

ZOO Safari (Czechy) – odwiedzimy naszych południowych sąsiadów – Czechów, u których znajduje się wyjątkowy na skalę europejską ogród zoologiczny, posiadający największą w Europie kolekcję zwierząt afrykańskich. Przechadzając się po tym niezwykłym miejscu, przeniesiemy się wprost do serca sawanny i doświadczymy bliskiego spotkania z różnymi zwierzętami afrykańskimi, tj. słonie, nosorożce, zebry, lwy, hieny, goryle, szympansy, pawiany, lemury, gnu, bawoły, okapi, wielbłądy i liczne gatunki antylop. Wprawni obserwatorzy spostrzegą żyjące tu także stado hipopotamów czy jeżozwierze. Podczas zwiedzania czeskiego ZOO zajrzymy również do afrykańskiej wioski, w której znajdziemy dziesiątki stylizowanych na afrykańskie lepianki domków. Wizyta tam z pewnością pozwoli nam lepiej zanurzyć się w atmosferze dzikiej Afryki.

Złoty trop

Tajemnica Folwarku Szyfrów – weźmiemy udział w interaktywnej grze terenowo-przygodowej, która odbędzie się na rozległym terenie zespołu folwarczno-pałacowego majątku rodziny Schöllerów. Ta pełna niespodzianek, śmiechu i fascynujących tajemnic zabawa polega na rozwiązywaniu szeregu manualnych, logicznych i intelektualnych zadań, których rozwiązanie będzie wymagało od obozowiczów zaangażowania i umiejętności współpracy. Niczym członkowie Drużyny Pierścienia, uczestnicy będą musieli połączyć zagubione fragmenty mapy, żeby odnaleźć drogę do ukrytego wejścia lub na przykład sprawdzić się w roli sapera, wysadzając w powietrze skałę, która blokuje skrytkę. Aby dotrzeć do mety, trzeba będzie „przedrzeć się” przez meandry kolejnych epok historycznych, a zwycięzcami zostaną ci, którzy podróżując w czasie, wykażą się nie tylko wiedzą i sprytem, ale przede wszystkim doskonałymi umiejętnościami kooperacji.

Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych – odwiedzimy ośrodek edukacyjno-wystawienniczy, w którym prezentowana jest nowoczesna, multimedialna i interaktywna ekspozycja, dzięki której lepiej poznamy walory przyrodnicze i kulturowe Gór Stołowych. Obejrzymy film o historii powstania Gór Stołowych, poznamy różne gatunki roślin i zwierząt tam występujących, dowiemy się czym są lichenometria i dendrochronologia, a także przeniesiemy się w czasie, żeby na własne oczy przekonać się, jak przed milionami lat wyglądało miejsce, w którym dziś znajdują się Góry Stołowe i dlaczego nazywa się je krainą zrodzoną z morza.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju – przespacerujemy się krętymi alejkami założonego w XVIII wieku parku, który został urządzony w stylu angielskim i stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Usytuowany jest on w samym centrum, u podnóża Góry Parkowej i może poszczycić się wieloma wspaniałymi pomnikami przyrody i piękną roślinnością, taką jak na przykład rododendrony, saganowce, draceny, kaktusy, agawy czy opuncje. Latem, dodatkową atrakcją parku są palmy, co stanowi unikat w skali kraju. Na terenie Parku znajdziemy także Pijalnię Wód Mineralnych z ciekawymi freskami, muszlę koncertową, Ogród Muzyczny i Teatr Pod Blachą – czyli dawną halę spacerową o żeliwnej konstrukcji. Pobyt w tym miejscu na pewno pozwoli nam się zrelaksować i miło spędzić czas na łonie natury.

Szczeliniec Wielki – ta atrakcja powinna zadowolić wszystkich amatorów chillowej eksploracji górskich terenów. Wejdziemy na najsłynniejszy szczyt Gór Stołowych, który usiany jest gęsto stojącymi skałami, tworzącymi malowniczy labirynt. Niegdyś Szczeliniec uchodził za górę nie do zdobycia, a dziś prowadzą tam 664 kamienne stopnie. Przed II wojną światową zarówno turyści, jaki i mieszkańcy okolic, całymi rodzinami wchodzili na Szczeliniec, aby podziwiać stąd wschody słońca. Odbywały się tu także wystawne bankiety, od których do dziś całe pasmo nosi nazwę Gór Stołowych. Na szczycie znajduje się najstarsze i jedyne w Sudetach, działające nieprzerwanie od 1815 roku schronisko zbudowane w stylu tyrolskim, do którego nie ma żadnego dojazdu, a wszystkie niezbędne produkty dostarczane są tam wyciągiem linowym.

Złoty trop

Błędne Skały – poznamy jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska – tajemniczy, skalny labirynt, który zajmuje powierzchnię 22 hektarów. Spacerując pomiędzy skałami o wysokości od 6 do 11 metrów, powstałych w wyniku wietrzenia piaskowca, napotkamy miejsca, w których jest tak wąsko, że czasem trzeba się przeciskać. Z ziemi wyrastają tu skalne zwierzęta, grzyby, maczugi i bramy, a wiele zakamarków stanowiło niegdyś tło powtarzanych przez miejscową ludność legend i mrożących krew w żyłach opowieści. Charakter i wyjątkowość Błędnych Skał urzekły także reżysera Andrew Adamsona, który nakręcił w tym miejscu jedną z części „Opowieści z Narnii” – „Księcia Kaspiana”. Wcześniej ich wygląd odtworzył w studiu filmowym w Nowej Zelandii, reżyserując „Lwa, czarownicę i starą szafę”. Osobiście sprawdzimy, dlaczego to miejsce jest takie magiczne i oczarowujące.

Muzeum Papiernictwa – odwiedzimy jedyny czynny w Polsce młyn papierniczy, który ma już ponad 450 lat i poznamy historię wytwarzania papieru. Od wynalezienia papieru w 105 r. aż do początku XIX w. materiał ten wytwarzało się ręcznie. Jak? Mozolnie – arkusz po arkuszu. Jak ludzie nauczyli się czerpać arkusze? Jak umiejętność ta wędrowała przez świat i jak się rozwijała? Warto poznać tę pasjonującą historię. Nie bez powodu Muzeum Papiernictwa to jedna z koronnych atrakcji Kotliny Kłodzkiej.

  • Warsztaty czerpania papieru – przekonamy się na własnej skórze, jak czerpie się papier tradycyjną techniką, powstałą w średniowiecznych Włoszech. Własnoręcznie wykonamy kartki o różnych kształtach, z elementami roślinnymi lub makulaturą. Tę samodzielnie wykonaną pracę zabierzemy do domy jako pamiątkę.

Złoty Stok – w towarzystwie przewodnika zwiedzimy kopalnię złota i poznamy tajemnice głęboko ukryte pod ziemią. Zobaczymy 500 metrowy odcinek Sztolni Gertruda, w której przekonamy się jak wygląda 16 ton złota, odwiedzimy Laboratorium Alchemika i być może spotkamy ducha Gertrudy. Udamy się także do chodnika śmierci – miejsca, w którym skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota – i poznamy ponurą historię skazańców. W Sztolni Czarnej z kolei będziemy mieli okazję podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad. Dodatkową atrakcją będzie pokonanie 300-metrowej trasy podziemnej pomarańczowym tramwajem, co pozwoli nam obejrzeć kopalnię z nieco innej strony. Całość pobytu uprzyjemnią nam najróżniejsze hasła, instrukcje i ostrzeżenia związane z przepisami BHP, które niejednokrotnie wywołają uśmiech na naszych twarzach.

  • Podziemny spływ łodzią – 200 metrową część chodników Sztolni Gertruda można zobaczyć, płynąc 15-osobową łódką o wdzięcznej nazwie Titanic. Wskoczymy na pokład łodzi i poznamy zalety tej niekonwencjonalnej metody zwiedzania kopalni.

Atrakcja jest przewidziana dla dzieci powyżej ósmego roku życia, młodsze dzieci wezmą udział w innej aktywności – płukaniu złota.

Spływ Pontonowy – w towarzystwie instruktorów i ratowników wodnych weźmiemy udział w fantastycznej przygodzie, jaką jest spływ pontonowy przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej, uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Na około 7-kilometrowej trasie rekreacyjnej na odcinku Ławica-Morzyszów będziemy mieli okazję podziwiać zachwycające widoki malowane najpiękniejszymi barwami polskiej przyrody – kolorowe łąki i wysokie skały otulone lasem, które od stuleci porastają zbocz gór Bardzkch. Spływ pontonowy Bardo to jedna z największych atrakcji Sudetów, nas także nie ominie ta niepowtarzalna frajda wspólnego przeskakiwania przez fale.

DLA CHĘTNYCH:

Zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Czermnej – chętni uczestnicy obozu będą mogli zwiedzić Kaplicę Czaszek, która jest jedynym tego rodzaju obiektem sakralnym w Polsce i jednym z trzech w Europie. Kaplica została zbudowana w latach 1776-1784 roku przez księdza Wacława Tomaszka, który w tym czasie pełnił funkcję proboszcza w Czermnej. Znajdują się w niej kości ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, m.in. z czasów wojny trzydziestoletniej i szerzących się po niej epidemiach cholery. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa około 3 tysięcy ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, dalsze 20–30 tysięcy szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Ta wybudowana w barokowym stylu kaplica stanowi unikatowe dzieło kultury religijnej i jest jedną z niewielu tego typu nekropolii na świecie.

Wycieczka płatna dodatkowo – obecnie koszt biletu ulgowego to 7 zł/osobę.

STREFA WARSZTATOWO-ROZWOJOWA

Złoty trop

Trening koncentracji – w dzisiejszym świecie prawie wszyscy jesteśmy mocno przebodźcowani i mamy wyzwanie ze świadomym skupieniem uwagi na konkretnej czynności. Tę umiejętność można jednak wzmacniać. Poznamy więc różne techniki pracy nad koncentracją i ćwiczenia, których regularne wykonywanie wspiera pracę mózgu, poprawia pamięć i spostrzegawczość, a także zmniejsza ilość błędów podczas wykonywania codziennych czynności.

Trening pozytywnego myślenia z elementami arteterapii – pozytywnego myślenia można i warto się nauczyć! Badania pokazują, że optymiści żyją dłużej, warto więc spróbować! Nauczymy się, że słowa, których używamy mają moc, obowiązki można traktować jak wyzwania, a uśmiech naprawdę wpływa na nastawienie. To w naszych rękach znajdują się stery. Podczas zajęć wykorzystamy elementy treningu twórczego – arteterapii, która da nam dużo dobrej zabawy.

Trening uważności (mindfulness) – koncentracja na tym, co niekorzystnego wydarzyło się w przeszłości albo zamartwianie się o przyszłość może skutkować utratą wewnętrznej równowagi emocjonalnej. Nauczymy się więc świadomie kierować swoją uwagę na to, czego doznajemy w danej chwili, tu i teraz, by świadomie i z otwartością skupiać się na teraźniejszości, czerpać energię z życia i cieszyć się nawet z najprostszych rzeczy. Dzięki poznanym na warsztatach narzędziom będziemy w stanie lepiej zadbać o harmonijne życie i stabilność emocjonalną.

NIE dla przemocy – podczas warsztatów prowadzonych przez psychologa dowiemy się, czym jest zjawisko przemocy rówieśniczej, dlaczego trzeba na nie reagować i jak należy to robić. Poznamy metody radzenia sobie z przemocą zarówno w sytuacji, kiedy sami jej doświadczamy, jak i wtedy, kiedy jesteśmy jej świadkami. Podczas zajęć stworzymy bezpieczną przestrzeń do rozmowy i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, a także wspólnie poszukamy rozwiązań rożnych sytuacji przemocowych.

Warsztaty o emocjach – emocje towarzyszą nam każdego dnia, a ich wachlarz jest ogromny. Nie ma emocji dobrych i złych, wszystkie są potrzebne i pojawiają się u nas z konkretnego powodu. Podczas warsztatów nauczymy się nazywać uczucia, które do nas przychodzą oraz odpowiednio na nie reagować, aby pozwolić im prawidłowo przepłynąć przez nasze ciała. Dzięki tym zajęciom lepiej będziemy potrafili radzić sobie z emocjami w codziennym życiu, zarówno w kontakcie ze sobą, jak i innymi.

STRONIE ŚLĄSKIE:

Gmina Stronie Śląskie leży we Wschodnich Sudetach, na Ziemi Kłodzkiej i rozciąga się na wysokości od 500 do 1425 m n.p.m. Urozmaicony krajobraz (Góry Bialskie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki), rozległe lasy, położenie z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz gościnność mieszkańców czynią okolice Stronia Śląskiego miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji.

O OŚRODKU:

Górski Poranek to wysoko oceniany obiekt, który znajduje się w centrum największych atrakcji regionu Kotliny Kłodzkiej a zarazem niedaleko przejścia granicznego z Czechami. Ze względu na swoje położenie i dużą dostępność różnych form wypoczynku stanowi bardz0 dobre miejsce na organizację wypoczynku letniego.

Udogodnienia na terenie ośrodka:

  • Pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej
  • Trawiaste boisko treningowe
  • Boisko do piłki siatkowej
  • Mobilna klatka piłkarska
  • Sala konferencyjna
  • Wiata do grillowania
  • Dwie trampoliny
  • Plac zabaw
  • Tenis stołowy
  • Piłkarzyki

POKOJE:

Zakwaterowani będziemy w pokojach 2-4 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym i telewizorem.

WYŻYWIENIE:

Oferta obejmuje 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad z podwieczorkiem, kolacja), a także suchy prowiant na drogę powrotną.

ADRES:

Górski Poranek
ul. Kościuszki 72
57-550 Stronie Śląskie

Wyjazd z Warszawy
3549 PLN
3199 zł
CENA PROMOCYJNA przy rezerwacji do 31.03.2024 r.
Wyjazd z Wilna
939 EUR
859 EUR
CENA PROMOCYJNA przy rezerwacji do 31.03.2024 r.
Polecenie ma znaczenie! Za polecenie naszego obozu uczestnikowi, który jeszcze nigdy z nami nie wyjeżdżał, obniżamy cenę obozu o 100 zł.

  * Najniższa cena w czasie ostatnich 30 dni przed promocją wynosiła 3199 zł dla wyjazdu z Warszawy oraz 859 EUR dla wyjazdu z Wilna
** Promocje łączą się

CENA ZAWIERA:

  • Zakwaterowanie w 2-4-osobowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym oraz telewizorem
  • Wyżywienie (śniadanie, obiad z podwieczorkiem, kolacja) + prowiant na drogę powrotną
  • Realizację programu
  • Korzystanie z kąpieliska w Starej Morawie
  • Transport autokarowy na miejsce wypoczynku i z powrotem
  • Transport i bilety wstępu na wszystkie przewidziane w programie wycieczki i płatne atrakcje
  • Opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, trenerów mentalnych, psychologa oraz instruktorów i ratowników wodnych
  • Ubezpieczenie NNW
  • Ubezpieczenie KL (dla obcokrajowców i podczas wycieczki do Czech)
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

CENA NIE ZAWIERA:

  • Fakultatywnego zwiedzania Kaplicy Czaszek w Czermnej (około 7 zł)

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Konieczny paszport lub dowód osobisty

    Wstępna rezerwacja

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Let's Do It Marta Kozłowska w celu realizacji niniejszej rezerwacji.